| Length | 5.75 in/146.05 mm |
| Weight | 1.76 oz./49.90 g |
| Bowl Height | 1.84 in/46.74 mm |
| Chamber Depth | 1.57 in/39.88 mm |
| Chamber Diameter | .75 in/ 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.47 in./37.34 mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | Non-Filtered |
| Shape | |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
The Featured Kingston Judge Rob Roy Corn Cob Pipe is part of the collaboration series of Missouri Meerschaum Company and Cornell & Diehl. It features a filled and varnished Rob Roy bowl with two beadlines below the rim and a genuine hardwood plug fitted at the bottom. The shank is finished with a nickel ferrule and paired with a straight bit. This pipe is non-filtered and measures approximately 5.75 inches in length, offering a refined corn cob pipe experience.




