| Length | 6 in / 152.4 mm |
| Weight | 2.21 oz./62.60 g. |
| Bowl Height | 3 in / 76.2 mm |
| Chamber Depth | 2.25 in / 57.15 mm |
| Chamber Diameter | .875 in / 22.225 mm |
| Outside Diameter | 1.51 in./38.35 mm. |
| Stem Material | |
| Filter | 6 mm |
| Shape | Chimney |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
General Corn Cob Pipe Straight
$21.79 Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92.
The General Corn Cob Pipe Straight by Missouri Meerschaum is designed for those who enjoy a longer smoke. It features a large, tall bowl and is filtered for consistent performance, with a genuine hardwood insert in the bottom of the bowl. Due to the natural corn cob material, minor rim chipping may occur and is completely normal, adding character without affecting how the pipe smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $20.50 | 2% |
| 5 - 9 | $20.29 | 3% |
| 9+ | $19.87 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Legend 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05. -
Missouri Meerschaum
Dagner Poker Corn Cob Pipe
$42.49Original price was: $42.49.$40.79Current price is: $40.79.





