| Profile | 3 of 5 |
| Tobacco | Black Cavendish, Perique, Virginia |
| Style | Non-Aromatic |
| Room Note | 1 – Low |
| Cut | Spun Cut |
| Packaging | Bag |
| Country of Origin | Denmark |
| Package Size | 2.00 oz, 24.00 oz, 4.00 oz, 8.00 oz |
| Flavor Intensity | 3 – Balanced |
Free Shipping on US Orders over $125
$11.20 – $217.30Price range: $11.20 through $217.30
A blend of ripe Virginia tobaccos spiced with pure Louisiana Perique. The center of Black Cavendish smooths out the taste. Roll Cake. The outer blend is pressed into a flake, and then spun around a stick of pressed Black Cavendish. The result is a massive cigar which is cut into medallions.
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $10.98 – $212.95Price range: $10.98 through $212.95 | 2% |
| 5 - 9 | $10.86 – $210.78Price range: $10.86 through $210.78 | 3% |
| 9+ | $10.64 – $206.44Price range: $10.64 through $206.44 | 5% |
| Profile | 3 of 5 |
| Tobacco | Black Cavendish, Perique, Virginia |
| Style | Non-Aromatic |
| Room Note | 1 – Low |
| Cut | Spun Cut |
| Packaging | Bag |
| Country of Origin | Denmark |
| Package Size | 2.00 oz, 24.00 oz, 4.00 oz, 8.00 oz |
| Flavor Intensity | 3 – Balanced |
| Weight | N/A |
|---|---|
| Weight | 2oz, 4oz, 8oz, 16oz, 24oz, 48oz |
Peter Stokkebye PS-403 Luxury Bullseye Flake