| Length | 6.14 in / 156 mm |
| Weight | 2.00 oz./56.70 g. |
| Bowl Height | 2.25 in / 57.2 mm |
| Chamber Depth | 1.5 in / 38.1 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.90 in./48.26 mm. |
| Stem Material | |
| Filter | 6 mm |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
Boone Corn Cob Pipe Straight
$21.79 Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92.
The Boone Corn Cob Pipe Straight is part of the Back to Our Roots line and features a timeless, robust barrel-shaped bowl with a hardwood plug and nickel ferrule. Designed as a filtered pipe, it offers dependable performance inspired by the rugged spirit it’s named after. Due to the natural corn cob material, minor rim chipping may occur and is normal, adding character without affecting how the pipe smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $20.50 | 2% |
| 5 - 9 | $20.29 | 3% |
| 9+ | $19.87 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Missouri Pride Corn Cob Pipe Bent
$8.99Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63. -
Missouri Meerschaum
Legend 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
General Corn Cob Pipe Bent
$21.79Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92. -
Missouri Meerschaum
Shenandoah Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39.





