| Length | 5.5 in. / 139.7 mm |
| Weight | 0.72 oz./20.41 g. |
| Bowl Height | 1.75 in / 44.5 mm |
| Chamber Depth | 1.25 in / 31.75 mm |
| Chamber Diameter | .625 in / 15.88 mm |
| Outside Diameter | 1.37 in./34.80 mm. |
| Stem Material | Bamboo |
| Filter | Non-Filtered |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
Chesapeake Corn Cob Pipe
$14.99 Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39.
The Chesapeake Corn Cob Pipe features a natural bowl with a hardwood plug insert and a bamboo stem, providing a classic smoking experience. Designed in the style of 1890s corn cob pipes, it is straight and non-filtered. Ideal for your favorite tobacco, this pipe is simple yet reliable. Minor chipping on the top edge may occur naturally, adding charm without affecting how it smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $14.10 | 2% |
| 5 - 9 | $13.96 | 3% |
| 9+ | $13.67 | 5% |
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Missouri Pride Corn Cob Pipe Bent
$8.99Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63. -
Missouri Meerschaum
Diplomat Apple Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
Shenandoah Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39.





