| Length | 4.25 in / 107.95 mm |
| Weight | 1.60 oz./45.36 g. |
| Bowl Height | 1.875 in / 47.625 mm |
| Chamber Depth | 1.5 in / 38.1 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.45 in./36.83 mm. |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“The Emerald Corn Cob Pipe Bent” has been added to your cart. View cart
Dagner Poker Corn Cob Pipe
$42.49 Original price was: $42.49.$40.79Current price is: $40.79.
The Dagner Poker Corn Cob Pipe from Missouri Meerschaum was designed by Jayson Dagner in the classic poker style with compact dimensions for easy carrying. It features a hardwood insert in the bottom of the bowl, a hardwood shank with a nickel band, and an acrylic stem. This pipe is suitable for leisurely smoking or for clenching while working, and like all poker-style pipes, it will sit upright when set down. It has a straight bit and is non-filtered. Due to the nature of the corn cobs themselves, some chipping on the top edge may occur, which is normal and does not affect how the pipe smokes.
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Legend Rob Roy Corn Cob Pipe Straight
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
Country Gentleman Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67.


