| Length | 6 in / 152.4 mm |
| Weight | 2.21 oz./62.60 g. |
| Bowl Height | 3 in / 76.2 mm |
| Chamber Depth | 2.25 in / 57.15 mm |
| Chamber Diameter | .875 in / 22.225 mm |
| Outside Diameter | 1.48 in./37.59 mm. |
| Stem Material | |
| Filter | 6 mm |
| Shape | Chimney |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
General Corn Cob Pipe Bent
$21.79 Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92.
The General Corn Cob Pipe Bent by Missouri Meerschaum is designed for those who enjoy a longer smoke. It features a large, tall bowl and is filtered for consistent performance, with a genuine hardwood insert in the bottom of the bowl. Due to the natural corn cob material, minor rim chipping may occur and is completely normal, adding character without affecting how the pipe smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $20.50 | 2% |
| 5 - 9 | $20.29 | 3% |
| 9+ | $19.87 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Legend 5th Avenue Corn Cob Pipe Straight
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
Chesapeake Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39. -
Cobbit
Wizard Cobbit Corn Cob Pipe
$63.95Original price was: $63.95.$61.39Current price is: $61.39. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05.




