| Length | 5.68 in. / 144.43 mm |
| Weight | 1.44 oz./40.82 g |
| Bowl Height | 2.09 in. / 53.22 mm |
| Chamber Depth | 1.71 in. / 43.59 mm |
| Chamber Diameter | 0.73 in. / 18.57 mm |
| Outside Diameter | 1.21 in./30.73 mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | |
| Shape | Panel |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“Country Gentleman Corn Cob Pipe Straight” has been added to your cart. View cart
Featured The Diamondback Corn Cob Pipe
$45.99 Original price was: $45.99.$44.15Current price is: $44.15.
The Diamondback Corn Cob Pipe has a panel-cut bowl and diamond shank capped with a nickel ferrule and Italian Acrylic bit. The Diamondback is designed to become a regular in your smoking rotation and is available in straight only. You can enjoy it as an everyday pipe that delivers a relaxed smoking experience. Due to the nature of the corn cobs themselves, you may notice some chipping on the top edge of your pipe, which is normal and does not affect how it smokes, only adding to its character.
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $43.27 | 2% |
| 5 - 9 | $42.83 | 3% |
| 9+ | $41.94 | 5% |
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Missouri Pride Corn Cob Pipe Bent
$8.99Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63. -
Missouri Meerschaum
Legend 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
General Corn Cob Pipe Straight
$21.79Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92. -
Missouri Meerschaum
Chesapeake Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39.




