| Length | 5.75 in / 146.05 mm |
| Weight | 1.20 oz./34.02 g. |
| Bowl Height | 2.25 in / 57.2 mm |
| Chamber Depth | 1.5 in / 38.1 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.66 in./42.16 mm. |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | 6 mm |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“General Corn Cob Pipe Straight” has been added to your cart. View cart
Natural Country Gentleman Corn Cob Pipe Bent
$20.49 Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67.
The Natural Country Gentleman Corn Cob Pipe Bent by Missouri Meerschaum is a classic large, filtered corn cob pipe. It features a large, barrel-shaped natural bowl with a genuine hardwood insert in the bottom, delivering a smooth and reliable smoke. Minor rim chipping may occur naturally due to the corn cob material and adds character without affecting how the pipe smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $19.28 | 2% |
| 5 - 9 | $19.08 | 3% |
| 9+ | $18.69 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
General Corn Cob Pipe Straight
$21.79Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05.





