| Length | 6.29 in. / 159.72 mm |
| Weight | 1.52 oz./43.09 g |
| Bowl Height | 2.12 in. / 53.86 mm |
| Chamber Depth | 1.53 in. / 38.84 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.62 in./41.15 mm |
| Stem Material | Bamboo |
| Filter | Non-Filtered |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
Virginia Planter Rob Roy Corn Cob Pipe
$21.99 Original price was: $21.99.$21.11Current price is: $21.11.
The Virginia Planter Rob Roy Corn Cob Pipe features an oversized natural Rob Roy bowl with a hardwood plug and a bamboo stem. Designed in the style of 1890’s corn cob pipes, it is ideal for historical reenactments or leisurely smoking. This pipe is non-filtered and available in straight bit only. Minor chipping on the top edge may occur naturally, adding character without affecting how it smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $20.69 | 2% |
| 5 - 9 | $20.48 | 3% |
| 9+ | $20.05 | 5% |
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Missouri Pride Corn Cob Pipe Straight
$8.99Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63. -
Missouri Meerschaum
Missouri Pride Corn Cob Pipe Bent
$8.99Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63. -
Missouri Meerschaum
Dagner Poker Corn Cob Pipe
$42.49Original price was: $42.49.$40.79Current price is: $40.79. -
Missouri Meerschaum
Country Gentleman Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67.





