| Length | 7.5 in / 190.5 mm |
| Weight | 1.60 oz./45.36 g |
| Bowl Height | 2 in / 50.8 mm |
| Chamber Depth | .75 in / 19.05 mm |
| Chamber Diameter | 1.25 in/31.75 mm |
| Outside Diameter | 1.52 in./38.61 mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | Non-Filtered |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
Natural Elf Cobbit Corn Cob Pipe
$41.49
The Natural Elf Cobbit Corn Cob Pipe is a mid-sized churchwarden from the Missouri Meerschaum Cobbit Collection, featuring a taller, conical bowl with a rounded flare at the top.
Like all pipes in the Cobbit Collection,, it includes a genuine hardwood insert at the base, a wide nickel band on the shank, and a black Italian acrylic bit. Graceful and balanced, this natural-finish Elf combines classic Cobbit design with refined craftsmanship.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $40.66 | 2% |
| 5 - 9 | $40.25 | 3% |
| 9+ | $39.42 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Legend Rob Roy Corn Cob Pipe Bent
$11.25Original price was: $11.25.$10.80Current price is: $10.80. -
Missouri Meerschaum
Shenandoah Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39. -
Cobbit
Wizard Cobbit Corn Cob Pipe
$63.95Original price was: $63.95.$61.39Current price is: $61.39. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05.





