| Length | 4.75 in / 120.65 mm |
| Weight | 0.90 oz./25.40 g. |
| Bowl Height | 1.5 in / 38.1 mm |
| Chamber Depth | 1 in / 25.4 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.61 in./40.89 mm. |
| Stem Material | |
| Filter | |
| Shape | Apple |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“Legend Rob Roy Corn Cob Pipe Straight” has been added to your cart. View cart
Natural Morgan Corn Cob Pipe
$8.99 Original price was: $8.99.$8.63Current price is: $8.63.
The Natural Morgan Corn Cob Pipe from Missouri Meerschaum is a nose-warmer-style pipe designed for a hands-free smoking experience. Its short round bowl holds just the right amount of tobacco for relaxed or active use. This pipe is non-filtered with a genuine hardwood insert in the bottom of the bowl and comes with a straight bit. Due to the nature of the corn cobs, minor chipping on the bowl rim may occur, which is normal and does not affect how the pipe smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $8.46 | 2% |
| 5 - 9 | $8.37 | 3% |
| 9+ | $8.20 | 5% |
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
Virginia Planter Rob Roy Corn Cob Pipe
$21.99Original price was: $21.99.$21.11Current price is: $21.11. -
Missouri Meerschaum
Chesapeake Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39. -
Missouri Meerschaum
The Emerald Corn Cob Pipe Bent
$42.49Original price was: $42.49.$40.79Current price is: $40.79.





