| Length | 5.75 in/146.05 mm |
| Weight | 1.76 oz./49.90 g |
| Bowl Height | 1.84 in/46.74 mm |
| Chamber Depth | 1.57 in/39.88 mm |
| Chamber Diameter | .75 in/ 19.05 mm |
| Outside Diameter | 1.47 in./37.34 mm |
| Stem Material | Acrylic |
| Filter | Non-Filtered |
| Shape | Poker |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
The Kingston Judge Rob Roy Corn Cob Pipe
$42.49 Original price was: $42.49.$40.79Current price is: $40.79.
The Kingston Judge Rob Roy Corn Cob Pipe from Missouri Meerschaum is the third pipe in the collaboration series with Cornell & Diehl, offering a refined smoking experience in a classic corn cob pipe. It features a filled and varnished Rob Roy bowl with two beadlines and a genuine hardwood plug at the bottom. The shank includes a nickel ferrule and a Cumberland pattern acrylic straight bit for a comfortable smoke. Non-filtered and designed for both quiet contemplation and social enjoyment, this pipe combines elegance with timeless functionality.
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
| Weight | 2 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Virginia Planter Rob Roy Corn Cob Pipe
$21.99Original price was: $21.99.$21.11Current price is: $21.11. -
Missouri Meerschaum
Chesapeake Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Bent
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05. -
Missouri Meerschaum
Country Gentleman Corn Cob Pipe Bent
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67.




