| Length | 5.75 in / 146.05 mm |
| Weight | 1.10 oz./31.18 g. |
| Bowl Height | 1.75 in / 44.45 mm |
| Chamber Depth | 1.25 in / 31.75 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | |
| Stem Material | Other |
| Filter | 6mm |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent” has been added to your cart. View cart
Washington 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$13.99 Original price was: $13.99.$13.43Current price is: $13.43.
The Washington 5th Avenue Bent Pipe by Missouri Meerschaum is a classic take on the corn cob pipe. It features a medium-sized 5th Avenue bowl paired with a bent black stem, delivering a smooth and comfortable smoke. As part of Missouri Meerschaum’s mid-sized, filtered pipe series, it provides consistent performance with timeless character. Minor rim chipping may occur due to the natural corn cob material and is normal, adding to the pipe’s unique charm without affecting how it smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $13.16 | 2% |
| 5 - 9 | $13.03 | 3% |
| 9+ | $12.76 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
General Corn Cob Pipe Straight
$21.79Original price was: $21.79.$20.92Current price is: $20.92. -
Missouri Meerschaum
Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
Shenandoah Corn Cob Pipe
$14.99Original price was: $14.99.$14.39Current price is: $14.39. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05.





