| Length | 5.75 in / 146.05 mm |
| Weight | 1.31 oz./37.19 g. |
| Bowl Height | 1.75 in / 44.45 mm |
| Chamber Depth | 1.25 in / 31.75 mm |
| Chamber Diameter | .75 in / 19.05 mm |
| Outside Diameter | |
| Stem Material | Other |
| Filter | 6mm |
| Shape | Bent Billiard |
| Finish | |
| Material | Corn Cob |
| Country | United States |
“Country Gentleman Corn Cob Pipe Bent” has been added to your cart. View cart
Washington Rob Roy Corn Cob Pipe Bent
$13.99 Original price was: $13.99.$13.43Current price is: $13.43.
The Washington Rob Roy Bent Pipe by Missouri Meerschaum is a refined take on the classic corn cob pipe. It features a medium-sized Rob Roy bowl paired with a bent black stem, offering a balanced and comfortable smoke. As part of Missouri Meerschaum’s mid-sized, filtered pipe lineup, it delivers reliable performance with traditional character. Minor rim chipping may occur due to the corn cob material and is normal, adding to the pipe’s unique charm without affecting how it smokes.
Availability: In stock
Buy More Save More
| Quantity | Price | % Discount |
|---|---|---|
| 3 - 5 | $13.16 | 2% |
| 5 - 9 | $13.03 | 3% |
| 9+ | $12.76 | 5% |
| Weight | 3 oz |
|---|
Related products
-
Missouri Meerschaum
Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Straight
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
Diplomat 5th Avenue Corn Cob Pipe Bent
$20.49Original price was: $20.49.$19.67Current price is: $19.67. -
Missouri Meerschaum
The Louis Corn Cob Pipe Straight
$32.69Original price was: $32.69.$31.05Current price is: $31.05.





